

Pol-rok je pomyselný medzník, kedy sa niektoré deti vzdávajú a odhlasujú zo športovej aktivity, na ktorú sa prihlásili v septembri pri nástupe do školy či škôlky. Ponúkame 10 rád, ako môže rodič podporiť svoje dieťa vo vytrvalosti a cieľavedomosti. Ako na to?
- Uistite sa, že je dieťa na aktivitu pripravené a že mu príjemná. Či sa počas nej cíti bezpečne a či ho tréner pozitívne motivuje…
- Poskytnite dieťaťu dostatok času na trénovanie a zdokonaľovanie sa. Čím viac času trávi na tréningu, tým viac sa naučí, zdokonalí a zvolená aktivita ho aj viac baví.
- Povzbudzujte svoje dieťa, aby sa zúčastnilo tréningov aj súťaží, je to preňho veľmi dôležité. Zdôrazňujte pritom pozitívne výsledky a ukážte mu, ako veľmi sa vďaka tréningu zlepšil.
- Rodičia majú veľký vplyv na to, ako sa ich deti cítia počas športových aktivít. Už len samotná účasť na športových aktivitách je pre dieťa dôležitá.
- Ak je to možné, zahrajte si s dieťaťom vo voľnom čase “ jeho šport”, alebo s ním trénujte. Hrajte sa tímové hry, táto sociálna interakcia pomôže dieťaťu rozvíjať schopnosti v kolektíve,
- Uznávajte každý posun a úspechy svojho dieťaťa. Aj to, že sa mu podarí urobiť po dlhšom čase kotúľ je pre neho úspech. Rozprávajte sa s ním o tom, čo urobilo lepšie a kam sa posunulo. Odmeňte ho maličkosťou, aj tá veľmi poteší.
- Doprajte dieťaťu dostatok zábavy ako kompenzáciu za čas strávený trénovaním. Získa tým silu na ďalší tréning.
- Porozprávajte sa s trénerom a vytvorte si s dieťaťom plán na dosiahnutie cieľa.
- Ak dieťa občasne nemá chuť trénovať a má na to dôvod, nechajte ho oddychovať, získate tak u neho dôveru.
- Buďte pre dieťa pevnou oporou. Ak budete trvať na tom, že aktivita je pre neho dôležitá, Vaša istota mu pomôže prekonať prekážky.
Je dôležité, aby rodičia boli vždy chápajúci. A nezabúdali pritom, že dieťa potrebuje ich lásku a podporu, aby vytrvalo vo svojom snažení.