fbpx

Už od prírody má každé dieťa rado pohyb. Má v sebe nadšenie a chuť skúšať všetko nové. Táto chuť hýbať sa a objavovať ho sprevádza celé detstvo. Ak sa deti nehýbu, potom sme ako spoločnosť niekde urobili chybu!

Prečo je „chuť hýbať sa“ pre deti tak dôležitá?

Vieme, že deti, ktoré sa radi a často hýbu, majú lepšiu imunitu, silnejšie kosti, lepšie sebavedomie a rýchlejšie sa vyrovnávajú so stresom. Šport pestuje detskú osobnosť, sebapoznanie, spokojnosť aj športovú gramotnosť. Deti sa však budú hýbať iba vtedy, ak ich aktivita bude tešiť a budú mať istotu, že sú v nej dobrí. Na toto sa žiaľ pri hodnotení dieťaťa v športe často zabúda. 

Buď dieťa porovnávajú učitelia so spolužiakmi a dieťa dostáva známku za svoj výkon, alebo ho na tréningoch hodnotia podľa tabuľkových čísel. Dieťa vidí výkony spolužiakov, kamarátov a vie sa samo zhodnotiť.  Vie, že je pomalšie, alebo menej ohybnejšie. Potom mu to spoločnosť potvrdí nejakým číslom a ono nadobudne dojem, že športovať pre neho nemá význam.  Povinnosť podávať predpísaný výkon už nie je radosť ani zábava.  

Ale my predsa chceme, aby sa dieťa hýbalo bez potreby podávania výkonu! Chceme, aby zdravo žilo a nesedelo pred telkou s mobilom v ruke. Aby s radosťou bežalo do telocvične,  nie však pre výkon ale pre radosť z pohybu. Zabudnime na hodnotenie dieťaťa v športe a podporujme jeho chuť hýbať sa tým, že budeme povzbudzovať  jeho individualitu. V Benitime to robíme inak a zdá sa, že sme nastavili náš systém pre potreby každého dieťaťa správne. Pretože ročne s nami v Bratislave trénuje až 1 500 detí. 

Čo robíme preto, aby sa deti s radosťou hýbali? 

Pozreli sme sa na potreby každého dieťaťa zvlášť. Pohybovo zdatného, aj toho, čo  potrebuje viac času a motivácie. Vyvinuli sme vlastný tréningovo motivačný  program v športe aj tanci. Aby “všetky” deti BEZ ROZDIELU,  zažili dobrý pocit zo športovania, našli si svoj šport/tanec a zaľúbili sa do pravidelného pohybu. Nepracujeme pre úspech v súťažných rebríčkoch. Keď sa  dieťa v športe nájde, k súťaženiu sa  prepracuje samo. 

Benitim dodržiava medzinárodne používaný LTAD systém športového rozvíjania detí, podľa ktorého by do 11 roku života mali trénovať predovšetkým všestrannú pohybovú prípravu so základmi rôznych športov. Len tak sa dieťaťu rozvinie celé telo a pripraví sa na výkon rôznych športov vo vyššom veku.  Systém trénovania rôznych športov nám vytvára priestor pre tréning plný zmien bez stereotypu, s množstvom pomôcok a dynamiky. Detská duša potrebuje farby, hračky (pomôcky) a časté zmeny. ktoré následne očakáva aj v telocvični… Stereotyp jedného športu môže dieťa odradiť. 

Benitim prináša do škôl športových trénerov odborníkov, ovládajúcich rôzne športy, ktorí dokážu zabezpečiť pestrosť a moderné tréningové hravé postupy. Realizuje téningy na školách, aby dieťa nemuselo prekonávať bariéru z nového prostredia a nového kolektívu. Aj tréner však potrebuje mať svojho “režiséra”. Manažuje predsa tréningové predstavenie pre mnoho detských očí. Ako to má spraviť, aby boli deti motivované, zabavené a posúvali sa vpred? Na to potrebuje skúsený vonkajší pohľad. Preto každoročne koučujeme  a školíme až cca 70 trénerov spomedzi pedagogických 

talentov. Prvoradý je pre nás láskavý a individuálny  prístup trénera. Je to tá najdôležitejšia osobnosť v napredovaní dieťaťa, nakoľko aj jeden necitlivý zásah, môže dieťa odradiť od športovania natrvalo. Ak zlyhá tréner. dieťa prestáva športovať. Trénerov školíme v detskej motivácii, ktorá zohľadňuje predovšetkým individualitu každého malého športovca. Naša filozofia je postavená na pozitívnej motivácii – ak dieťa cíti, že sa mu darí, nakopnete ho to, čím vynaloží maximálne úsilie na prekonanie svojich možností a  tým sa posúva vpred. 

Každému dieťaťu sa snažíme nájsť pre neho najvhodnejší šport. Prispôsobujeme sa jeho tréningovým možnostiach , aby športovalo pre seba, pre radosť, pre aktívny život a nie pre tabuľkové porovnávanie a čísla. Dieťa, ktoré objaví svoj šport  a má ambíciu v ňom napredovať, cestu k súťaženiu si vždy nájde. Je veľká pravdepodobnosť, že bude podávať dobrý výkon, pretože  bude súťažiť v športe, ktorý ho spomedzi všetkých v Benitime najviac zaujal. Za naše úsilie sme dostali ocenenie za dlhodobý pedagogický prínos v športe.

Referencie rodičov:

👍”Páčil sa mi prístup trénerov, priateľské správanie, celková kreativita a zároveň aj únava môjho syna. Vďaka rozmanitosti športov na vašich tréningoch mal syn počas dvoch rokov možnosť vybrať si šport, ktorý ho bavil najviac. Vybral si bojové umenie.  Boli sme veľmi spokojní. Ďakujeme.” Henrieta Benianová, mama

👍“Neostávate len pri rečiach a písomných správach, že deti sú obézne a nešportujú.” Radka Martišová, mama

 

BENITIM o.z. | © 2012 - 2023 BENITIM.sk - realizácia CompSoft s.r.o.