fbpx

Zoznam kurzov

vyberte si kurz / lekciu, na ktorý chcete prihlásiť Vaše dieťa

Aktuálne články

Ako dieťa motivovať/povzbudiť, aby sa dlhodobo venovalo pohybu?

benitim tabor sport

Zdá sa, že spolu s internetom a stúpajúcim množstvom obrazoviek, na ktoré sa dá pozerať, sa hýbeme stále menej a menej. Tie časy, kedy deti behali po ihriskách, skákali cez gumu, či len tak si hádzali loptu kdesi v blízkom okolí ich bydliska, sú z rôznych dôvodov asi nenávratne preč. Menej sa hýbu nielen deti, ale aj rodičia, čím si nechtiac zužujú možnosti ako priviesť svoje deti k športu. Pretože tá najjednoduchšia možnosť je, že dieťa svojho rodiča napodobňuje a nasleduje. 

Ako teda priviesť deti k športu, keď im rodičia nejdú príkladom? 

Zabezpečte si za seba náhradu. Športovým vzorom pre dieťa môže byť napríklad tréner. Na rodičoch ostane to, aby zabezpečili, že deti začnú s pohybom a športom čo najskôr.

Platí totiž, že čím skôr sa rodičom podarí dieťa do športových aktivít zapojiť, tým pevnejší základ na zdravý život dostane. 

Takisto výber športu, ktorému sa dieťa bude venovať, môžu rodičia nechať na deti a na trénerov.  Je lákavé presadiť si šport, v ktorom boli dobrí rodičia, alebo šport, o ktorom rodičia snívali alebo stále snívajú. Ak ale rodičia v sebe nájdu dôveru a doprajú dieťaťu možnosť výberu a možnosť zažiť si skúsenosti vo viacerých športoch, dieťa si vyberie samé to, čo mu vyhovuje. 

Čo ale robiť, keď dieťa odmieta športovať? 

V takejto situácii môže rodič prevziať zodpovednosť za svojedieťa a rozhodnúť za neho. Nie v tom, aký šport má robiť, ale v tom, že ho do nejakého športového krúžku prihlási aj bez jeho súhlasu. 

Väčšina rodičov chce, aby deti so všetkým, čo od nich chcú, súhlasili a keď dieťa povie NIE, tak sa zľaknú a prestanú na svojich požiadavkách trvať. To nie je úplne správne. Dieťa potrebuje zažiť aj jasné usmernenie od svojich rodičov, aby sa naučilo posúvať svoje hranice.

Milí rodičia, sú situácie, kedy musíte za svoje dieťa rozhodnúť vy, pretože viete viac ako ony a vidíte  ďalej do budúcnosti. Zástupná sila na rozdiel od donucovacej sily nijakonezneváži potrebu dieťaťa (napríklad hrať sa na počítači alebo tráviť voľný čas doma), dieťa si ju môže ponechať, len ju v danom momente nemôže naplniť. Hrozí tu nepohoda z toho, že dieťa bude nejakým spôsobom bojkotovať vaše rodičovstvo, ale toto budete musieť ustáť.

Ak si budete istí svojím konaním a tým, že dokážete v začiatkoch dieťa podporiť svojou prítomnosťou na tréningoch, môžete zástupnú silu použiť. Vaša vnútorná istota, že šport jedôležitý a prináša celoživotné bonusy, sa postará o to, že odpor dieťaťa čoskoro pominie. Ak by náhodou nepominul, bude treba situáciu prehodnotiť. Možno dieťa potrebuje iný šport, možno sa stalo niečo, čo dieťa zneistilo a treba to riešiť. Vy, rodičia, spolu deťmi a s trénermi. 

Ako si rodičia môžu zvýšiť šance, že keď už svoje deti priviedli k športu, tak pri ňom aj zostanú? 

Tak, že premenia vonkajšiu motiváciu na vnútornú.

Všetko, čo vychádza z vnútornej motivácie, má veľké šance vydržať. Aby sa vonkajšia motivácia premenila na vnútornú, je dôležité, aby sa dieťa pri športovaní cítilo v konečnom dôsledku dobre a aby tie bonusy, o ktorých mu rodičia hovorili, mohlo aj zažiť.

Samozrejme, šport je aj o prekonávaní samého seba, preto nie je nutné každú nevôľu dieťaťa riešiť tak, že sa rodičia postarajú o to, aby sa už nezopakovala a nechajú dieťa radšej sedieť pri počítači. Dôležité je to, aby dieťa našlo v rodičoch oporu, aby im mohlo povedať, ako sa cíti, bez toho, že by ho zahanbili alebo zhodili. Dieťa potrebuje byť vypočuté a potrebuje, aby rodičia nebrali jeho pocity a emócie na ľahkú váhu. 

Rodičia, aj pri športe platí, že dieťa sa učí prekonávať nepohodu spolu s tými, ktorí ho majú radi. 

Preto je na vás, aby ste zistili spolu s trénermi, či to, čo vaše dieťa trápi, je niečo vážne a naozaj treba zmeniť okolnosti, alebo je to niečo, čo spolu zvládnete a prekonáte a vaše dieťa si zvýši emočnú odolnosť. 

Keď sa naučíte rozoznávať NIE a NIE vašich detí a budete vedieť, kedy použiť zástupnú silu (vy rozhodnete za dieťa s vnútornou istotou, že viete, čo robíte) a kedy urobíte to, čo dieťa potrebuje pre to, aby sa aj pri športe zažívalo príjemné pocity, tak je veľká šanca, že dieťa pri športe zostane. 

Ak dieťa potrebuje, aby ste s ním zostávali na tréningu, určite mu túto potrebu v začiatkoch naplňte. Nenechávajte ho samé, ak vám signalizuje, že si v kolektíve nie je dostatočne isté samo sebou. Možno stačí, ak tam budete ako tichý pozorovateľ, možno ho povzbudíte tým, že sa tiež zapojíte do športových aktivít. 

Nehnevajte sa na svoje dieťa, ak sa nebude zapájať podľa vašich predstáv, nehnevajte sa, keď sa bude snažiť ísť ľahšou cestou a zostať radšej doma. Keď si bude isté vašou podporou a dôverou, jeho počiatočná neistota prejde. 

Vnútorná motivácia rastie spolu so slobodou a s dôverou. Oboje však musia prísť najskôr od rodičov. Na začiatok stačí, ak slobodu a dôveru vložíte okrem svojich detí aj do trénerov. Ten správny tréner v spolupráci s vami rodičmi môže s deťmi urobiť naozaj veľké pokroky nielen v športe, ale aj na poli zdravého sebavedomia. 

Keď budete k svojim deťom, ktoré ste zverili do rúk trénerov, pristupovať s rešpektom a trpezlivosťou, môžete s nimi zažívať rovnako krásne chvíľky spojenia, aké by ste zažívali, keby ste s nimi športovali. 

A to stojí za to, čo myslíte? 

autor: Jana Mladá, vzťahová mediátorka a emočná koučka

Máte problémy s výchovou detí? Naša nová psychologická posila, Janka Mladá, vám s nimi bude pomáhať

Veľmi sa tešíme, že naša kamarátka, Janka Mladá, sa stala našou novou konzultantkou v oblasti vzťahového poradenstva. Venuje sa všetkým, ktorí potrebujú podporu pri riešení problémov vo vzťahoch a vo výchove – či už sú to problémy komunikačného alebo emočného charakteru. Podporuje rodičov, aby svojou výchovou dali deťom základy zdravého sebavedomia a sebahodnoty, čo im pomôže viesť spokojnejší život.

Naša vzťahová poradkyňa, Janka, bude reagovať na rodičovské témy

Venuje sa aj ľuďom, ktorí chcú znovuobjaviť svoje prirodzené sebavedomie a sebahodnotu. Robí tak najmä cez individuálne sedenia, ale aj cez prednášky a workshopy. Verí, že je veľmi veľa vecí, ktoré nám môžu zlepšiť vzťahy a uľahčiť život. V škole sa im však nevenujú.

Teší sa z každého človiečika, ktorý hľadá nové cesty a možnosti – snaží sa cez zmenu seba samého postupne meniť aj životy svojich blízkych.

V jej blogoch vám budeme pravidelne odporúčať, ako pozitívne nasmerovať vaše deti a zvládať výchovné výzvy.

Doteraz ste si mohli prečítať o jej pohľade a návrhoch na zvládanie socializácie u detí v tomto našom blogu:

Čo robiť, keď dieťa nezvláda socializáciu?

Čoskoro vám prinesieme ďalšie z jej terapeutických skúseností s rodičmi a deťmi. Ak by ste o Janke chceli vedieť viac, nahliadnite na jej webku.

 

Priviesť dieťa k pohybu a nezaťažiť ho náročnými tréningami? Prezradíme vám, ako na to

Intenzívna krátkodobá športová činnosť má vplyv na kontrolu pozornosti a myšlienkové procesy. Pre deti to znamená, že pokiaľ sa venujú pohybu pravidelne, zväčša sa aj lepšie učia. Ale čo ak je pohyb jednostranný a neprináša dieťaťu radosť? Predstavujeme vám naše riešenie.

Sedíte v autobuse a stanete sa neúmyselnou súčasťou rozhovoru mamičky s dieťaťom. Dieťa má za sebou prvý týždeň tréningu a odmieta prísť na ďalší. Zachytíte len zlomok rozhovoru. Kontext však rýchlo pochopíte a ako mamička sa dokážete so situáciou rýchlo stotožniť. Matka presviedča svoje dieťa, aby to nevzdalo a v tréningoch vytrvalo. Ono však vzdoruje, lebo vybraný tréning ho nijak neuspokojuje.

Asi viacero z vás sa v tomto príbehu spoznalo a zrejme sa teda pýtate:

Ako priviesť dieťa k pochopeniu, že pohyb má preň nezameniteľnú hodnotu?  A naviac, vybrať mu ten správny?

Prejdime si najskôr riziká a možné nástrahy

Jednostranné, fyzicky či psychicky náročné tréningy deti nadmerne zaťažujú a neprinášajú im z pohybu radosť. Tréneri kladú na deti privysoké nároky a obhajujú ich tým, že je nutné podávať výkon. Záťaž ani apely na výkon nemusí dieťa dobre zvládať a výsledkom často býva jeho frustrácia. V extrémnych prípadoch dokonca na pohyb úplne zanevrie.

Niektorí rodičia rezignujú. Po prehováraní dieťaťa na pravidelný pohyb a jeho dlhodobom vzdore a odmietaní, mu odchod z tréningu povolia. Je to však škoda, lebo pohyb prináša dieťaťu množstvo benefitov:

 • športovaním si zvyšuje imunitu,
 • disciplinovanosť,
 • rozvážnosť,
 • lepšia koncentrácia,
 • tímové vedomie a spolupráca,

ŠPORTmaniak: chlapci sú dnes nerozluční kamaráti

📸: Matej Molnár

 • pravidelný šport je účinnou prevenciou proti obezite a iným zdravotným problémom,
 • jednoduchšia adaptabilita – hravo sa prispôsobuje okolnostiam,
 • dieťa vedené k športovaniu bude, pravdepodobne, aktívnejšie aj v dospelosti,
 • v dospelosti bude lepšie napĺňať svoje stanovené ciele,
 • pochopenie princípu súťaživosti,
 • dokáže zvládať prehry, skutočne oceniť výhry.

ŠPORTmaniak: nadšené deti si užívajú víťazstvo

📸: Matej Molnár

Už 10 rokov prinášame riešenie

Vytvorili sme program ŠPORTmaniak, v ktorom deti prirodzenou formou trénujú počas roka viacero športov – gymnastiku, parkour, kin-ball, atletiku, karate, judo, fitness, šerm, frisbee, tenis, florbal, bedminton, dodgebal, basketbal, futbal, hádzanú či pohybové hry.

Ťažiskom programu je dômyselný tréningový plán, dynamická skladba tréningu, zábavné tréningové prvky, netradičné náradie, a predovšetkým mladí, kreatívni tréneri so silnými pedagogickými schopnosťami. Výsledkom tréningov je, že dieťa  dostane  všestranný základ pre viacero športov,  zoznámi sa s nimi  a to mu umožní vybrať si práve ten šport, v ktorom nájde najväčšie potešenie.  

ŠPORTmaniak: chvíle šantenia a radosti z aktívnej zábavy 

📸: Matej Molnár

ŠPORTmaniak zároveň oslobodzuje rodičov od namáhavého hľadania najvhodnejšej aktivity pre dieťa.

Práve v týchto chvíľach prebieha na základných školách v Bratislave nábor nových detí. Môžu si tak celkom zadarmo prísť zacvičiť a vyskúšať  tento jedinečný zážitkový športový program. 

Aj tento rok trénujeme v skupinách:

 •  Gumkáči vo veku 3 – 6 rokov,
 •  Junior 6 – 10 rokov,
 •  Teenage vo veku 10 – 15 rokov. 

Štandardne deti vyzdvihujeme – v školáckych skupinách tréneri vyzdvihnú deti v ŠKD a po skončení tréningu ich odovzdajú priamo rodičovi alebo vrátia späť do ŠKD. Rodič môže voziť dieťa na tréningy podľa rozpisu aj bez nášho vyzdvihnutia. V súvislosti s protiepideckými opatreniami sa však prispôsobujeme aktuálnym podmienkam školy. 

Nenechajte si ujsť trénovanie ŠPORTmaniak už vtýchto dňoch. Ponúkame ho v dvoch variantoch: 

Prihláste sa už dnes.* 

Tešíme sa na vás. Veríme, že objavíme medzi deťmi množstvo nových talentov.

Organizačný tím BENI Klub, o.z.

 

*Ak by ste sa rozhodli v tréningoch nepokračovať, prvé dve hodiny si môžete vyskúšať bezplatne.

myTEEN: Prečo potrebujú slovenské dievčatá našu pozornosť?

myTEEN je celoročný, voľnočasový, športovo-edukačný projekt pre základné školy. Jeho cieľom je motivovať slovenské dievčatá k pohybu a starostlivosti o svoje zdravie. Chceme edukovať o zdravom životnom štýle, naučiť dievčatá, ako dbať o svoju psychohygienu. Osvojiť si pritom zdravé návyky a vzorce správania, ktoré ich budú sprevádzať aj do dospelosti. Program je určený len pre dievčatá vo veku 11 – 15 rokov.

Predchádzajúca veta vás zrejme prekvapila. Dovoľte nám ozrejmiť vám náš záujem práve o túto skupinu.

Nestojí za ním jeden príbeh, ale hneď niekoľko desiatok. Za posledných 10 rokov sme sa stretli s mnohými prípadmi dievčat, ktoré o pohyb stratili záujem a svoj voľný čas trávia pasívne. Často ide o dievčatá, ktoré u nás aktívne športovali v mladšom školskom veku, alebo sme ich stretávali v denných letných táboroch. Za tie roky sme si vytvorili s dievčatami dôverné vzťahy, vieme o ich starostiach, trápeniach a snažíme sa pochopiť ich motivácie. Ich prechod do dospievania však už nezažívame s nimi. Je to preto, lebo dievčatá približne v 11 – 13 rokoch od pohybových aktivít upúšťajú, strácajú záujem o šport, okolie a uzatvárajú sa do seba.

slovenské dievčatá majú najnižšie sebavedomie v Európe

Tento priebeh všetci dôverne poznáme. Z pozície rodičov, pedagógov, trénerov, aj ako celá spoločnosť. Ak by dôsledky tohto trendu neboli také alarmujúce, možno by sme sa s touto skutočnosťou snažili zmieriť. Za týchto okolností však chceme o zdravie slovenských dievčat bojovať.

Čo tým máme na mysli?

Podľa medzinárodného Európskeho výskumu hodnôt z roku 2017 majú slovenské dievčatá najnižšie sebavedomie v Európe (za nimi zaostávajú už len Ukrajinky). Aj slovenský výskum, ktorý uskutočnil doktor Róbert Tomšík potvrdzuje, že slovenské dievčatá patria medzi najmenej šťastné a spokojné. Podľa Správy o zdraví a so zdravím súvisiacim správaním, vysoký počet trinásťročných dievčat berie lieky päťkrát týždenne, a to na upokojenie, proti depresiám, nespavosti či bolesti hlavy. Naše dievčatá jednoducho vykazujú najhoršie výsledky spokojnosti. 

Rôzne výskumy dokazujú, že nepriaznivý životný štýl a zanedbanie pohybu počas adolescencie vplývajú na hmotnosť dievčaťa a vedú k narušeniu stravovacích návykov. To sa často premieta do obezity, alebo naopak výraznej straty hmotnosti, anorexie a bulímie, čo ďalej ovplyvňuje zdravie v dospelosti a psychický stav.

Za posledné desaťročia sa pohybová aktivita detí znížila. Súčasné deti vydajú o 600 kcal/deň menej, ako tomu bolo u ich rovesníkov pred 50 rokmi (Boreham a Riddoch, 2001). Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) odporúča pre deti a mládež vo veku 5 – 17 rokov minimálne 60 minút miernej až vysoko intenzívnej fyzickej aktivity denne.

Vplyvom mnohých atribútov, ako je obdobie puberty, prostredie, výchova, fyzické a psychické zmeny, začínajú dievčatá pohyb obmedzovať a snažia sa nájsť alternatívu k udržaniu štíhlej postavy, príp. k jej dosiahnutiu.  Často sú to však nezdravé, krátkodobé riešenia s dlhodobým negatívnym prejavom. Preto sú mladé dievčatá v období puberty potenciálne najviac náchylné k škodlivým stravovacím návykom.  

•       •       •

To potvrdzuje aj prieskum Projektu Sebadôvery Dove, podľa ktorého to, či sa 10 – 13 ročné dievča cíti šťastné, závisí až zo 75 % od toho, či je spokojné s vlastným telom. Podľa prieskumu sa však vyše polovici – 54 % opýtaných vlastné telo nepáči. Nespokojnosť dokáže prerásť do takej miery, že dievčatá obmedzuje v budovaní sociálnych kontaktov, či dokonca vedie k zdravotným rizikám. Osem z desiatich dievčat nespokojných s vlastným telom sa priznalo, že sa kvôli svojmu výzoru vyhýba spoločenským aktivitám, alebo dokonca vystúpilo z krúžku, v ktorom zvykli pôsobiť. Alarmujúce je taktiež zistenie, že sedem z desiatich dievčat nespokojných s vlastnou postavou sa vyhýba návšteve lekára alebo obmedzuje konzumáciu jedla. 

spokojná s vlastným telom, spokojná so sebou

Ako konštatuje jedna zo zakladateliek OZ BENITIM, Andrea Čvapková: “Dlhodobo vnímam, že slovenské dievčatá sa prestávajú hýbať. Z našich tréningov na školách vidíme, že sa pri športovaní hanbia. Vyhýbajú sa aktivitám, pri ktorých by sa museli prejavovať. Skrývajú sa, vymýšľajú si výhovorky, uzatvárajú sa. A ako vieme, keď sa nehľadá príčina základného problému, vzniká ďalší. Dievčatá tak strácajú dobrú kondíciu, výrazne naberajú na hmotnosti a prichádzajú o ohybnosť. Nedostatok pohybu spôsobuje aj ich emočnú labilitu. Pohyb a pravidelná psychohygiena je však dobrá prevencia pred vznikom vážnejších problémov.

Niekoľko výskumov naznačuje nepriaznivý trend v oblasti psychofyzického vývoja dievčat a starostlivosti o ich zdravie. Dievčatá majú nepriaznivý náhľad na seba a svoj vzhľad, pestujú si voči sebe negatívne postoje a sú so sebou výrazne nespokojné. 

•       •       •

S podobnými závermi prichádza aj už zmieňovaný prieskum Projektu sebadôvery Dove. Podľa neho Slovenky zaostávajú taktiež vo vnímaní vlastnej krásy. Zatiaľ čo vo zvyšku sveta sa 79 % sebavedomých dievčat považuje za krásne, na Slovensku to o sebe povie len 4,4 % opýtaných. Pričom dôležitým merítkom spokojnosti s vlastným telom je u mladých Sloveniek extrémna štíhlosť.  Spokojnosť so svojím telom prejavuje  len 2,9 %  Sloveniek  s normálnou váhou. Naopak, typická mladá Slovenka vyjadrujúca spokojnosť so svojím zovňajškom má podváhu. To, že je štíhlosť v slovenskom prostredí považovaná za kritérium krásy,  potvrdzuje tiež fakt, že až 46 % opýtaných Sloveniek by si želalo byť ešte chudších. 

OZ BENITIM sa svojím športovým pôsobením na slovenských základných školách k týmto výsledkom súhlasne prikláňa. Preto sa rozhodli venovať svoje úsilie celoročnému športovo-edukačnému projektu s názvom myTEEN, ktorý vzniká s podporou Projektu sebadôvery Dove.

Pestrá koncepcia programu bude pozostávať z pravidelných športových tréningov, ktoré budú doplnené o komunitné rozhovory s trénermi a psychológmi o zdravom životnom štýle. Témam, ktoré dievčatá trápia, bude vytvorený samostatný priestor v dôvernej zóne spolužiačok a odborníkov. 

pohyb, pokec, zábava – presne to vás čaká

“Pevne veríme, že pravidelný pohyb prispeje k zlepšeniu vzťahu dievčat k svojmu telu a k sebe samej. Prinesie pohodu a vyrovnanosť ako dôležitý predpoklad pre rozvahu v rozhodovaní. Taktiež sme realisti, nemáme ambíciu všetky problémy vyriešiť.  Chceme dievčatám pomôcť rozumnejšie ich prekonávať a priaznivo ich nasmerovať. Budeme im rozprávať o zásadách zdravého stravovania a zdravého životného štýlu. Rozhovormi vytvoríme priestor pre zorientovanie sa dievčat v sebe samých, čím by sa mohla zlepšiť ich sebaakceptácia a sebaúcta ako prevencia pre vznik psychických porúch a rizikového správania,“ uvádza Andrea Čvapková, spoluautorka projektu myTEEN. 

A čo vy, máte v okolí teenagerku, ktorá by v tomto období potrebovala trochu usmerniť? Dajte jej vedieť o našom projekte, s radosťou ju medzi nami uvítame a pomôžeme jej nájsť tie správne odpovede.

 

Text vznikol v spolupráci s Projektom sebadôvery Dove.

Foto: Matej Molnár

BENITIM o.z. | © 2012 - 2021 BENITIM.sk - realizácia CompSoft s.r.o.