fbpx

AKTUÁLNE! Prihlášky na tábory 2024 sme práve spustili:-) Zarezervujte si miesto v turnuse už teraz.

Dieťa nechce pokračovať v krúžku, v športe – čo robiť?

Možno sa to stalo aj vám. Na začiatku školského roka si vaše dieťa vybralo krúžok alebo kurz a dnes tvrdí, že naň už chodiť nechce a nebude.

Zistite dôvody

V prvom rade skúste zistiť, čo je vo veci. Niekedy môže byť dôvodom správanie iných detí, nezhoda s lektorom / trénerom, vyčerpanie z nedostatku slnka, pohodlnosť po Vianociach, nástup stereotypu, odchod kamaráta z kurzu, nesplnené predstavy o kurze alebo len pocit nedostatku voľného času. Akékoľvek občasné „úlety“ sa dajú komunikáciou vysvetliť. Zvyčajne dieťa uzná, že je škoda zahodiť, čo všetko sa doteraz naučilo.

Hľadajte novú motiváciu

 

Pokúste sa dieťa motivovať príkladom nejakého konkrétneho úspešného človeka (jeho obľúbeným športovcom, spevákom, idolom…). Vysvetlite dieťaťu, že všetci majú v určitom čase takéto pocity, možno aj opakovane, ale nevzdajú sa začatej práce, neodídu z ihriska, zo štadiónu či z nahrávacieho štúdia uprostred „rozrobeného“. Navrhnite dieťaťu, aby podobne aj ono dokončilo kurz v tomto školskom roku. A po letných prázdninách môže opäť zhodnotiť svoje pocity a rozhodnúť sa či bude alebo nebude v kurze pokračovať.

 

Ak dieťa odmieta športový / tanečný kurz, je dobré si s ním pohovoriť aj o tom aké dôležité a prospešné je hýbať sa, najmä ak veľkú časť dňa sedí v lavici a najmä v zime, keď takmer každý trávi vonku menej času a tým pádom sa aj menej pohybuje. Jediným riešením je pravidelný šport / tanec.

Ak vaše dieťa dbá na svoje výsledky v škole, nezabudnite mu spomenúť, že pravidelný pohyb mu pomáha lepšie sa koncentrovať, zlepšuje pamäť a dieťa je rozvážnejšie.

Mohlo by vás zaujímať:

Zaujímajte sa

Skúste úplnej strate motivácie predísť tým, že sa o kurz dieťaťa budete viac zaujímať. Možno práve váš záujem je to, čo dieťaťu pomôže vydržať.

Môžete napríklad v domácich podmienkach „simulovať“ tréning. Rolu trénera prenechajte dieťaťu a malým športovcom sa staňte vy tým, že poprosíte dieťa, aby vás „trénovalo“. Improvizujte s „domácim náčiním“, možno práve táto zábava dieťa opäť naštartuje.

Mohlo by vás zaujímať:

Buďte príkladom

Všetci vieme, že dieťa sa učí najmä napodobňovaním, preto ak sa to len trochu dá, venujte sa pravidelnému pohybu aj vy vo svojom voľnom čase, trebárs v čase tréningu vášho dieťaťa. Na tréning môžete ísť s dieťaťom a počas tréningu môžete ísť na bicykel, in-line, behať alebo si vybehnúť do fitka a cestou späť zase dieťa vyzdvihnúť. Vtedy dieťa uvidí, že pravidelný pohyb je prirodzená súčasť života a spravidla aj samo dlhšie vydrží.