fbpx

Prvé tréningy v šk.roku 2024/25 začíname v termínoch medzi 18.9. a 4.10.2024 !

Čo robiť, aby nám deti doma nezleniveli?

Aby nám deti doma úplne nezmlandraveli, dôležitý je impulz od rodiča.

Naše deti majú v karanténe menej pohybu a viac asi papajú a mlsajú. Máme to aj my, dospelí. Menej pohybu a teda menší energetický výdaj spôsobuje naberanie hmotnosti.

AKO to zmeniť?

Podstatný je rodič. Ten musí dať dieťaťu impulz, naviesť ho na aktivitu, pri ktorej sa prostredníctvom hry bude hýbať aj spolu s rodičom a súrodencami. Deti sa chcú hýbať, majú to v sebe. Čo ich vie zabrzdiť, je “nastavenie v hlave”. Pokiaľ rodičia vymyslia úlohu, súťaž alebo hru cez istý druh záujmu, čo má dieťa rado, tak k rozhýbaniu dieťaťa príde.

Možno stačí rozhádzať po byte hračky, ktoré treba v časovom limite zozbierať. Kto bude rýchlejší? Ak má dieťa rado autíčka, vytvorte mu dráhu a menujte ho šoférom autíčka. Nech nesie v ruke autíčko a tak prechádza dráhu. Súťažte – ktoré autíčko prejde rýchlejšei dráhu.

Ak to zaberie, pestujte u dieťaťa návyk. S rozhýbaným dieťaťom to už ide ľahšie, pristúpi aj na konkrétne športy. Môžu byť:

  • rôzne loptové hry, ktoré deti fascinujú – chytanie, hádzanie, driblovanie.
  • pohybové hry – skrývačky, naháňačky, skákačky, podliezačky, priťahovačky, pretláčačky, vozenie sa.
  • cvičenia na nestabilnej podložke, atleticko-gymnastické cvičenia, typu kotúle, behy, jednoduché skoky a pod.
  • Rodičia sa môžu inšpirovať aj videom, z ktorého dieťa odpozoruje pohyby športu a bude sa snažiť ho napodobniť.

Dieťa má rado zmenu, preto aj pri športovaní je dôležitá pestrosť pohybov a veľa pomôcok. Najdôležitejší je však čas, ako dlho sa dieťa hýbe a to by malo byť niekoľko desiatok minút, pri aktívnych deťoch kľudne aj pár hodín.

 

auto: Dominik Bobalík, tréner a športový koordinátor Benitim