fbpx

AKTUÁLNE! Spúšťame jarné INLINE kurzy, od 13.3. v ANŠ na Pivonkovej ulici v Ružinove. Rovnako sa môžete prihlásiť do prebiehajúcich jarných plaveckých kurzov. 

Príbeh občianskeho združenia BENITIM

Príbeh občianskeho združenia Benitim. Prečo sú pre neho 2% z daní dôležité? 

Benitim a manažment tréningov na základných školách vznikol z obyčajnej potreby mať pre svoje deti na školách pestré športové tréningy. Aby nemuseli za trénermi cestovať. Záujem o ne počas prvého roka naznačoval, že ich potreba je opodstatnená, že je pre rodičov praktické, ak sa ich dieťa pod vedením profesionálneho trénera vyšportuje priamo v škole. 

Aby bolo kurzovné prijateľné pre všetky deti, bolo ho potrebné dostať na finančnú úroveň štátom dotovaných školských krúžkov, alebo klubov. A tak sa Benitim obrátil na Ministerstvo školstva s požiadavkou o pravidelné dotácie opodstatnenej aktivity. Odpoveď nás, ale prekvapila: štát nevie financovať nesúťažné kluby, ani nemá vybudovaný systém na ich podporu. Odporučilo nám jedinú možnosť, stať sa občianskym združením a žiadať rodičov o 2% z daní ako sekundárnu štátnu podporu. 

Prečo vznikajú  občianske združenia, prečo ich štát právne pokrýva a prečo existuje forma podpory 2% z daní?

Občianske združenia vznikajú v tých oblastiach, kde štát nestíha reagovať na aktuálne potreby. Ich opodstatnenosť štát schvaľuje, registruje a priznáva im možnosť poberať z mechanizmu podpory 2% z daní. Tie by inak mali skončiť v štátnej kase. Štát si existenciou občianskych združení vypomáha pokryť potreby občanov. Benitim ročne uspokojuje potrebu 1500 detí na základných školách, čo je dôkazom ich potreby všestranne sa športovo rozvíjať a to bez potreby zúčastňovať sa súťaží.

Ministerstvo školstva akceptuje a uznáva naše aktivity ako nesúťažného klubu. Aby  organizácie ako sme my, mohli fungovať aspoň na neziskovej úrovni, jedinou možnosťou je práve podpora z 2% mechanizmu.

Preto si v Benitime VÁŽIME, že nás 2% z daní podporíte aj Vy. Pomôžete tak zmysluplne umiestniť peniaze tam, kde je to potrebné a užitočné. Vašim deťom.