fbpx

AKTUÁLNE! Držíme Ti miesto v tábore!              Prihlášky na šk.rok 2024/25 budú spustené od 15.6.

AKO ZOSTAŤ V ROVNOVÁHE POČAS VIANOC?

Viete, ako si dosýta užiť vianočný čas a zostať pritom v rovnováhe? Koľko kalórií denne by sme mali prijať, aby sme nemali výčitky z priberania?

Vianoce už klopú na dvere. Máme pred sebou najkrajšie sviatky roka, ktoré sú spojené s oddychom, cestovaním za rodinou, množstvom voľných dní a príjemných chvíľ v rodinnom kruhu. Vianočné sviatky sú často intenzívne a originálne. Predchádza im však aj stres z príprav a nákupov. Máme pre Vás pár tipov, ako si udržať svoj pokoj a zostať v rovnováhe ako fyzickej, tak aj psychickej.

  • Ako si dopriať vianočné jedlo a pritom zostať v rovnováhe?

Kapustnica, majonézový šalát, kapor a iné tradičné jedlá, ktoré na vianočnom stole nesmú chýbať, si v pohode doprajme, no nezabúdajme na mieru. Jedzme vedome, počúvajme svoje telo a neprejedajme sa. Len 100 gramov majonézového šalátu môže mať až 250 kilokalórii. Kredit každého vianočného jedla si preto zlepšíme, ak si ako predjedlo naservírujeme napr. trochou zeleniny.

  • Ako si dopriať vianočné sladkosti  a pritom zostať v rovnováhe?

Stoly plné koláčov, kto by im odolal! Doprajme si ich, nezabúdajme však, že tie najkomplexnejšie sacharidy nám ponúka práve ovocie. Nezabudnime mať na stole okrem spracovaných sladkostí, zdravé varianty sladkých potravín ako nakrájané jablká, pomaranče, mandarinky. Alebo ananás, figy, či iné ovocie, ktoré si v bežné dni nekúpime. Okrem sladkej chute nám ovocie dodá vlákninu, minerály a vitamíny – napr. vitamín C, čím skvele podporíme náš imunitný systém.

  • Ako si dopriať vianočný punč a pritom zostať v rovnováhe?

Na vianočných trhoch je obľúbený nápoj varené víno alebo vianočný punč. Alkohol obsahuje 7 kcal na 1 gram. Napríklad 1 dcl červeného vína môže mať približne 90 kcal, varené červené víno má dokonca ešte viac, keďže sa do neho pridáva ovocie, cukor a škorica. Na druhej strane obsahuje antioxidanty. Pokojne si s ním pripime, no strážme si množstvo vypitých pohárov. A na vyváženie si doprajme nesladené teplé čaje. Tie vonku zahrejú a sú  výbornou náhradou.

Pre rovnováhu samozrejme všetko jedlo, sladkosti a vínko vyvážme POHYBOM. Po obede alebo večeri si nájdime čas na prechádzku. Svetová zdravotnícka organizácia odporúča dospelému človeku spraviť minimálne 10 000 krokov denne, bez ohľadu nato, či sú alebo nie sú sviatky. Ešte lepšie urobíme, ak si na každý deň dopredu, naplánujeme pohyb, turistiku, sánkovačku ak nám je dopriaty prírodný sneh, zimné korčuľovanie (aj na štadióne),  lyžovanie či snowboardovanie. Samozrejme máme množstvo možností zacvičiť si aj doma. Aj krátke 20 – 30 minútové cvičenie nám pomôže. Vyberajme cvičenia, ktoré nám zvýšia pulzovú frekvenciu, prekrvia telo a podporia náš kardiovaskulárny systém. Ten je vo veľkej miere zaťažený práve vianočnými dobrotami ako sú klobásky či iné údeniny. Podľa WHO by sme mali hlavne deťom naservírovať športovú aktivitu s vysokou intenzitou – aspoň jednu hodinu denne. 

  • Aj športovými darčekmi vieme prispieť k rovnováhe 

Obdariť blízkych športovou výbavou, praktickými vecami či spoločne stráveným časom pri športovej aktivite je motivujúce a v ostatnom čase aj veľmi populárne a moderné. Lístky na lyžiarske vleky, nové bežecké tenisky, športové oblečenie, športová BPA free fľaša, fitness hodinky, alebo len obyčajná športová podložka sú IN. Literatúra o zdravej strave, to všetko sú vysoko využiteľné a motivujúce darčeky. Nebojme sa byť inovatívni.

Predovšetkým však trávme čas s rodinou. Voľno je o tom, aby sme vypli z každodennej pracovnej rutiny a vychutnali si chvíle, keď nemusíme myslieť na povinnosti. Aj keď práve tie nám tvoria pevnú pôdu pod nohami. Doprajme sebe aj deťom kopu zábavy a relaxu. Spolu sa veľa hrajme, pozerajme telku, športujme, smejme sa.