fbpx ...

Voľné miesta v kurzoch, informujte sa na našich kontaktoch!

Telesná výchova v škole a športové kluby

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, koľko času venujú naše deti pohybu a športu ako takému? Sú deti odkázané prevažne len na telesnú výchovu v škole, alebo sa venujú športovaniu aj v súkromí? Je telesná výchova dostačujúca?

Povedzme si úprimne, koľko detí sa aktívne zapája počas telocviku do jednotlivých aktivít? Niektoré z nich telesnú práve neobľubujú, môže to byť aj kvôli spolužiakom, šikanovaniu, prípadne konkrétnemu učiteľovi. A možno práve na základe týchto skúsenosti sa ich záujem o šport neprejaví ani na hodine a tiež neskôr v mimoškolských aktivitách.

Športujú deti profesionálne?

Ak sa už venujú športu, na akej úrovni? Sú slovenské deti v profi kluboch? Štatistky stále hovoria, že malé percento detí sa venuje športu profesionálne. Celkovo trávia naše deti veľa času pri počítačoch, na sociálnych sieťach a rôznych hrách, či už pri playstation atď. Ako ich vytiahnuť spoza počítačov na ihriská a do telocviční?

Jednou z možnosti je dosiahnut ich pozornosť tým, že budú v kolektíve svojich rovesníkov, kamarátov. Čo však robiť, ak dieťa nie je rado v kolektíve? V takomto prípade sa zrejme nebude venovať kolektívnym športom, ale nesmúťte. Môže si nájsť individuálny šport, ktorý bude pre neho vhodný a dokonca v ňom môže dosahovať niekedy aj viac ako priemerné výsledky. Niekedy môže trvať motivácia aj dlhšie. Ako rodič to však nevzdávajte, skúšajte rôzne finty. Poznáte svoje dieťa najlepšie a viete, čo na neho zaberá a čo nie.

Nerozmýšľajte nad tým, či bude z vášho dieťaťa vrcholový športovec alebo nie. Či má vôbec zmysel ísť za športom. Ak vidíte zmysel v športovaní len vtedy, keď dieťa dosahuje perfektné výkony, tak sa stane, že dieťa nebude chcieť v budúcnosti pokračovať, stáva sa deprimované a cití tlak zo strany rodiča. Ambície sú síce fajn, ale aj príliš veľké ambície sú skôr na škodu…

Telocvik v škole je dôležitý

Nepodceňujeme v žiadnom prípade telesnú výchovu, len chceme poukázať na to, že nie všetky deti sa môžu počas telocviku v škole zapájať do jednotlivých aktivít. Takže v podstate sa nezapája do športu žiadnym spôsobom – ani v škole a zároveň ani počas svojho voľného času. A tu sa nám naskytla možnosť, že práve prostredníctvom mimoškolských pohybových aktivít sa začne dané dieťa viac zaoberať športom a počas telocviku začne spolupracovať. Dosiahneme u neho návyk, ku ktorému sa bude neustále vraciať.

Prvé neúspechy? Nestrácajte nádej

Ak aj prichádzajú prvé neúspechy, nezúfajte. Je prirodzené, že aj malý neúspech dokáže človeka odradiť. Preto si treba pripomínať, že nič nie je stratené a treba skúšať ďalej. Ak deti vidia podporu v rodičioch a nielen iba pri úspechoch, naozaj ich to motivuje k tomu, aby ich nesklamali a snažia sa o to viac. Pevná vôľa a výdrž určite prinesú prvé úspechy už čoskoro…

Seraphinite AcceleratorBannerText_Seraphinite Accelerator
Turns on site high speed to be attractive for people and search engines.