fbpx

Prvé tréningy v šk.roku 2024/25 začíname v termínoch medzi 18.9. a 4.10.2024 !

Býva vaše dieťa často choré? Čo s tým?

Má vaše dieťa často problémy s prechladnutím? Je náchylnejšie na choroby ako ostatné deti? Po nástupe do školy zostáva doma, pretože je často choré? Zo školy si prinesie kašeľ, nádchu, či bolesť hrdla a vás trápia opakujúce sa choroby vášho dieťaťa a neviete si s nimi rady. Podobné skúsenosti má dnes veľa rodičov. Čo však robiť? Dá sa proti tomu účinne „bojovať“?

Všeobecne platí, že športovaním si pestujeme nielen fyzickú zdatnosť, obratnosť, vytrvalosť, ale zároveň priaznivo pôsobíme na náš imunitný systém. Preto dostatok pohybu je vhodnou alternatívou pri boji proti slabej imunite.

Ktorý šport však zvoliť, aby si dieťa pestovalo pevné zdravie? Tým športom môže byť plávanie.

Aké účinky má plávanie pre ľudský organizmus?

Plávanie má hneď niekoľko výhod. Okrem toho, že býva v porovnaní s ostatnými aktivitami finančne nenáročné, má aj mimoriadne pozitívny vplyv na naše zdravie. Pravidelným plávaním sa dieťa vo vode otužuje, čím sa mu zlepšuje obranyschopnosť organizmu, imunita a metabolizmus. Nebojte sa ani jesene a zimy, práve naopak. Imunitu treba trénovať viac počas chladnejších mesiacov. Takéto otužovanie obráni vaše dieťa proti infekciám z nachladnutia.

Odborníci sa zhodujú v tom, že má niekoľko blahodárných účinkov:

  • vynikajúco pôsobí na imunitný systém človeka – otužovaním vo vode.
  • plávanie zlepšuje cirkuláciu krvi – čím to je? Horizontálnou polohou pri plávaní – pravidelnou činnosťou svalov a pravidelným plávaním sa ovplyvňuje činnosť srdcovo-cievneho systému.
  • zvyšuje sa kapacita pľúc a zlepšuje dýchanie.
  • vplýva na zlepšenie telesnej zdatnosti.
  • plávanie a aktivity vo vode sú mimoriadne vhodné aj pre ľudí, ktorí majú značnú nadváhu alebo trpia rôznymi zdravotnými problémami pohybového aparátu – napríklad použitím rôznych pomôcok do vody.
  • pravidelným plávaním sa môže znížiť hmotnosť človeka – tým sa môže zároveň zlepšiť koordinácia pohybov.
  • minimálne riziko zranenia – voda nadľahčuje.
  • pozitívne pôsobí na nervový systém človeka.

Pred tréningom a po tréningu

Ako to už býva, nepodceňujte určite tipy, ktoré zo skúsenosti máme. Predtým, ako pošlete svoje dieťa do bazéna, určite mu minimálne hodinu predtým nedávate nič jesť. S prázdnejším žalúdkom mu totiž plávanie určite pôjde lepšie. Čo je však dôležité nepodceňovať, je pitný režim. Zabezpečte mu dostatočný prísun tekutín a na krúžok mu pribaľte fľašu s vodou, aby sa počas plávania mohlo napiť.

Rada na záver

Na záver však predsa len jedna rada. Síce je plávanie vhodné takmer pre všetkých, môže sa stať, že niektorým deťom nebude vyhovovať. Výnimkou sú napríklad astmatici, ktorí pri kontakte s chlórom môžu trpieť ťažkosťami pri dýchaní. V prípade, že vaše dieťa trápi astma, poraďte sa so svojim lekárom, či je vhodné, aby sa venovalo plávaniu v bazénoch.