fbpx

AKTUÁLNE! Prihlášky na tábory 2024 sú spustené. Zarezervujte si miesto v turnuse už teraz.

Ako pomôcť dieťaťu zvládnuť denný tábor?

Dieťa  ide do tábora. Do nového prostredia, kde stretne úplne nové tváre. Čakajú ho nové aktivity, od ktorých nevie čo má očakávať. Môže byť neisté, v strese, pod tlakom,  môže  pociťovať skrytú, alebo otvorenú úzkostlivosť. Ako teda môže rodič dieťaťu pomôcť zvládnuť adaptáciu v tábore a užiť si ho na maximum? Pomôcť môžu nasledovné kroky.  

  1. Pred nástupom čo najvernejšie priblížte pozitívne táborové momenty

Je dobré, ak rodič dieťaťu vysvetlí, čo sa bude (podľa stavby programu) v tábore robiť. Ja fajn ukázať mu miesto konania (ak ho nepozná) a ubezpečiť ho, že ste si istý, že bude všetko v poriadku. Zároveň a to je veľmi dôležité, ak by potrebovalo s čímkoľvek pomôcť, nech sa s dôverou obráti na svojho animátora/ku, ktorý/á je tam pre neho a so všetkým mu pomôže.  Rodič by mal pri komunikácii voliť trpezlivý prístup a pokojný, rozvážny hlas. Nemal by byť prehnane afektovaný, ale naopak ani negatívny.

  • Dbajte na zbalenie všetkého potrebného, čo zodpovedá popisu tábora. Keď dieťaťu chýba niečo, čo iné deti majú, dochádza k zbytočnej frustrácii. Aj nevhodná obuv môže spôsobiť komplikácie a umocniť jeho negatívne prežívanie. 
  • Pri menších deťoch, pomôže zbaliť obľúbenú hračku/vec, prípadne obľúbené oblečenie, ktoré s ním chce tiež zažiť tábor. 
  • Veľmi dôležité: Ak má vaše dieťa špecifické potreby, zdravotné komplikácie, prípadne má pred nástupom prehnane úzkostlivé stavy, informujte o tom vopred personál tábora, ktorý sa naň dôsledne pripraví. Pomôžete mu tým  predísť krízovým situáciám, a zároveň zvládnuť proces odlúčenia. Čím viac informácií personál má, tým lepšie vie s dieťaťom interagovať a reagovať na jeho potreby. 

 

  1. Čomu by ste sa rodičia, mali vyvarovať prvý deň?

V prvý deň tábora je dôležité, aby sa rodič vyvaroval stresu. Ak sa ráno nestíha, rodičia sa pohádajú a viac sa doma kričí, je to náročnejšie. Dieťa potrebuje harmóniu a priestor na to, aby spracovalo takú silnú emóciu, akou odchod do tábora je. 

Pri príchode si nájdite čas, rozhliadnite sa po okolí a porozprávajte, čo spoločne vidíte, čo sa Vám páči. Ak je potrebné, zoznámte dieťa s animátorom a ubezpečte ho, že je tam pre neho. Vyvarujte sa príliš rýchlemu odovzdaniu. 

  1. Ako pomôcť dieťaťu spracovávať emócie počas tábora? 

Dieťa prežíva v tábore intenzívne zážitky, vydáva veľa energie, má viac pohybu ako inokedy. Doprajte mu preto zaslúžený odpočinok a venujte mu pozornosť. Rozprávajte sa o zážitkoch, o všetkom, čo sa mu páčilo. A ak sa mu aj niečo nepáčilo, nereagujte negatívne. Povedzte: “Mrzí ma, že sa ti toto stalo/nepáčilo, môžeme sa zajtra ráno o tom porozprávať s animátorom.” Na druhý deň to oznámte personálu, avšak  nereagujte s agresiou, pretože si túto  emóciu môže prebrať do ďalších dní. 

  1. Pozor na preťaženie! 

Sledujte či Vaše dieťa nie je vyčerpané a nervózne. Únava  sa u detí prejavuje najmä po 2 – 3 táborových týždňoch, kedy prechádza z jedného turnusu do ďalšieho. Prežíva neustále nové podnety, spoznáva nových ľudí, prežíva silné emócie a na ich spracovanie potrebuje priestor, inak môže prísť skrat. Nie je preto vhodné, zvoliť dieťaťu  viac ako 2 športové tábory po sebe. Rýchlo sa  vyčerpá a  môže prísť k úrazu.  

Milí rodičia, držíme Vám palce, nech sú zážitky z táborov pre Vaše deti nezabudnuteľné.  Tešíme sa na stretnutie 🙂