Dieťa ide do tábora. Do nového prostredia, kde stretne úplne nové tváre. Čakajú ho nové aktivity, od ktorých nevie čo má očakávať. Môže byť neisté, v strese, pod tlakom, môže pociťovať skrytú, alebo otvorenú úzkostlivosť. Ako teda môže rodič dieťaťu pomôcť zvládnuť adaptáciu v tábore a užiť si ho na maximum? Pomôcť môžu nasledovné kroky.
- Pred nástupom čo najvernejšie priblížte pozitívne táborové momenty
Je dobré, ak rodič dieťaťu vysvetlí, čo sa bude (podľa stavby programu) v tábore robiť. Ja fajn ukázať mu miesto konania (ak ho nepozná) a ubezpečiť ho, že ste si istý, že bude všetko v poriadku. Zároveň a to je veľmi dôležité, ak by potrebovalo s čímkoľvek pomôcť, nech sa s dôverou obráti na svojho animátora/ku, ktorý/á je tam pre neho a so všetkým mu pomôže. Rodič by mal pri komunikácii voliť trpezlivý prístup a pokojný, rozvážny hlas. Nemal by byť prehnane afektovaný, ale naopak ani negatívny.
- Dbajte na zbalenie všetkého potrebného, čo zodpovedá popisu tábora. Keď dieťaťu chýba niečo, čo iné deti majú, dochádza k zbytočnej frustrácii. Aj nevhodná obuv môže spôsobiť komplikácie a umocniť jeho negatívne prežívanie.
- Pri menších deťoch, pomôže zbaliť obľúbenú hračku/vec, prípadne obľúbené oblečenie, ktoré s ním chce tiež zažiť tábor.
- Veľmi dôležité: Ak má vaše dieťa špecifické potreby, zdravotné komplikácie, prípadne má pred nástupom prehnane úzkostlivé stavy, informujte o tom vopred personál tábora, ktorý sa naň dôsledne pripraví. Pomôžete mu tým predísť krízovým situáciám, a zároveň zvládnuť proces odlúčenia. Čím viac informácií personál má, tým lepšie vie s dieťaťom interagovať a reagovať na jeho potreby.
- Čomu by ste sa rodičia, mali vyvarovať prvý deň?
V prvý deň tábora je dôležité, aby sa rodič vyvaroval stresu. Ak sa ráno nestíha, rodičia sa pohádajú a viac sa doma kričí, je to náročnejšie. Dieťa potrebuje harmóniu a priestor na to, aby spracovalo takú silnú emóciu, akou odchod do tábora je.
Pri príchode si nájdite čas, rozhliadnite sa po okolí a porozprávajte, čo spoločne vidíte, čo sa Vám páči. Ak je potrebné, zoznámte dieťa s animátorom a ubezpečte ho, že je tam pre neho. Vyvarujte sa príliš rýchlemu odovzdaniu.
- Ako pomôcť dieťaťu spracovávať emócie počas tábora?
Dieťa prežíva v tábore intenzívne zážitky, vydáva veľa energie, má viac pohybu ako inokedy. Doprajte mu preto zaslúžený odpočinok a venujte mu pozornosť. Rozprávajte sa o zážitkoch, o všetkom, čo sa mu páčilo. A ak sa mu aj niečo nepáčilo, nereagujte negatívne. Povedzte: “Mrzí ma, že sa ti toto stalo/nepáčilo, môžeme sa zajtra ráno o tom porozprávať s animátorom.” Na druhý deň to oznámte personálu, avšak nereagujte s agresiou, pretože si túto emóciu môže prebrať do ďalších dní.
- Pozor na preťaženie!
Sledujte či Vaše dieťa nie je vyčerpané a nervózne. Únava sa u detí prejavuje najmä po 2 – 3 táborových týždňoch, kedy prechádza z jedného turnusu do ďalšieho. Prežíva neustále nové podnety, spoznáva nových ľudí, prežíva silné emócie a na ich spracovanie potrebuje čas aj priestor, inak môže prísť skrat. Nie je preto vhodné, zvoliť dieťaťu viac ako 2 športové tábory po sebe. Rýchlo sa vyčerpá a môže prísť k úrazu.
Milí rodičia, držíme Vám palce, nech sú zážitky z denných táborov pre Vaše deti nezabudnuteľné. Tešíme sa na stretnutie 🙂