Moja dcéra Hanka nikdy nebola športový talent. Chodiť začala pomerne neskoro, nebola taká vrtká ako jej rovesníci. Po preliezkach a po stromoch začala loziť najmä preto, že je snaživá a energická. Teraz má 8 rokov, v nijakom športe nevyniká, no rada sa korčuľuje a navštevuje kurzy aikida. To, aký šport by bol pre ňu najvhodnejší, som veru nevedela. Keď som objavila športové a osobnostné testovanie detí, neváhala som.
Športové testovanie prebieha v sobotu popoludní, aby si naň každý mohol nájsť čas. V tú našu sobotu bolo pekne a tak sme ešte pred testom stihli krátku prechádzku v lese. Vo vynovenej telocvični na ZŠ na Medzilaboreckej v bratislavskom Ružinove nás víta usmiaty kolektív z BENITIMu – organizátor ŠPORT testu. Deti sa prezliekajú, zoznamujú. Dostávajú inštrukcie ako bude test prebiehať a ide sa na rozcvičku. Tá je mimoriadne dôležitá ako prevencia proti zraneniam.
Prvou disciplínou je skok z miesta do diaľky. Deti majú dva pokusy, v druhom sa snažia prekonať svoj výkon z prvého kola.
Podobne je to aj pri hode 2 kilogramovou loptou. Vďaka tejto disciplíne sa dozviem o sile Hankiných rúk.
Nasleduje hĺbka predklonu. Pomocou nej sa testuje ohybnosť, teda schopnosť organizmu vykonávať pohyby celého tela a jeho jednotlivých častí.
Šprint hovorí o rýchlosti dolných končatín. V šprinte sa pekne ukážu genetické danosti pre športy ako napríklad cyklistika, futbal, rýchla chôdza a samozrejme behy.
Ľah-sed, teda staré známe „brušáky“ testujú silu brušného svalstva. Deti majú za 30 sekúnd urobiť čo najviac ľah-sedov. Deti majú v tejto disciplíne len jeden pokus. Pochopiteľne.
Vytrvalosť dá zabrať každému. Deti musia za určitý čas označený pípnutím prebehnúť vymedzenú dráhu. Ďalšie pípnutie znamená nové kolo. Väčšina detí vydrží krátko. Jediná zostáva bežať 10-ročná Kristínka, ktorá trénuje atletiku.
Keď sa všetci vydýchajú, nasleduje druhá časť testovania – osobnostné. Inštruktori si po jednom volajú deti a v súkromí im kladú otázky z psychologického testu, ktorého cieľom je odhaliť, či dieťaťu vyhovujú vytrvalostné alebo krátkodobé športy, či chce športovať samostatne alebo v kolektíve, akú regeneráciu po tréningoch dieťa vyžaduje a podobne.
Po 14 dňoch dostávam výsledky, ktoré spracoval a vyhodnotil tím v zložení športový tréner a odborná konzultantka v oblasti športu. Dozvedám sa, že Hanka má nadpriemernú silu horných končatín čo v kombinácii s dobrými výsledkami v sile brušného svalstva a výsledkami osobnostného testu ju predurčujú na kanoistiku, vodný slalom, plávanie, ale aj lukostreľbu, curling, golf či horolezectvo. Dokonca by v niektorom z týchto športov mohla dosiahnuť aj vysokú úroveň. Zaujímavé. A ja som si ešte pred pár rokmi myslela, že mám doma malého medvedíka.
Okrem toho má Hanka predpoklady byť dobrá v bojových športoch, čiže nami inštinktívne zvolené aikido nie je až taká strela vedľa.
Samozrejme sa dozvedám oveľa viac. I to, v čom je Hanka slabšia ako jej rovesníci a akým spôsobom ich môže dohnať. Taktiež zisťujem, ktoré športy by mohla robiť, ak by sa kompenzačnými cvičeniami v slabších oblastiach zlepšila. Dokonca mi výsledky povedia, ktoré športy jej osobnostne nesadnú aj keby ich fyzicky zvládala.
Niečo z výsledkov ma prekvapuje, niečo som už tušila. Každopádne som presvedčená, že takéto hodnotenie dieťaťa sa hodí každému rodičovi, každému učiteľovi či trénerovi. A to najmä tomu, ktorý chce, aby dieťa malo zo športu radosť a aby malo šancu v danom športe vytrvať. Trénerovi výsledky tiež napovedia akú záťaž dieťa znesie a ako často potrebuje prestávky na regeneráciu.
Pre niektoré deti to dokonca môže byť prvým krokom k tomu, aby sa začali venovať aj športu, na ktorý by si nikto za iných okolností ani nespomenul a následne môžu dosiahnuť fantastické výsledky na vrcholovej úrovni.
Viac informácií o športovom testovaní a možnosť prihlásiť sa TU.